Categories Uncategorized

Pożyczka kto może udzielić

W przeciwieństwie do kredytu pożyczkę ma prawo udzielać całkiem duża grupa osób i placówek. To właśnie sprawia, że są one tak popularne, często brane i często wybierane jako wsparcie gospodarstwa domowego.

Przedsiębiorcy udzielający pożyczek

Myśląc o pożyczkach myśli się od razu o instytucjach finansowych, które mogą ich udzielić. Wbrew przekonaniu niektórych nie chodzi tylko o banki. Pożyczki mogą być udzielane przez znacznie większą liczbę instytucji finansowych oraz tzw. parabanków. Do najważniejszych przedsiębiorstw i instytucji, które trudnią się udzielaniem pożyczek o różnej wysokości oraz terminie spłaty należą: instytucje pozabankowe, banki spółdzielcze, banki komercyjne, parabanki, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe. Jest to duża liczba placówek, a każda z nich rożni się od siebie w kwestii sposobu przyznawania pożyczki. Dotyczy to rodzaju składanych wniosków, tempa ich rozpatrywania, obciążeń, czasu spłaty, odsetek, wysokości kwot, które są pożyczane.

Pożyczki prywatne

Inną kategorią osób, które mogą udzielać pożyczek są osoby prywatne. Bywa to zaskakujące, jednak pożyczka od rodziny to wciąż pożyczka, nawet jeśli nie spisuje się oficjalnej umowy. Już sam fakt przelewu kwoty z konta na konto jest faktem jej dokonania się i może potem stanowić podstawę do dochodzenia spłaty zadłużenia, gdy druga strona nie spłaca. Pożyczki od najbliższej rodziny bywają korzystne, ponieważ są zwolnione z wysokiego podatku albo całkowicie zwolnione z konieczności jego uiszczania. Do najbliższej rodziny, która może udzielić pożyczki zaliczani są m.in. małżonkowie, rodzeństwo, dzieci, macocha, ojczym, pasierb, dziadkowie.

Pożyczki społecznościowe

Dość nową grupą pożyczek są pożyczki społecznościowe. Wciąż jeszcze rozwijają się, lecz stają się całkiem popularne. Oferty z nimi można znaleźć przede wszystkim w Internecie, na portalach i forach dotyczących pożyczania pieniędzy. Pożyczki społecznościowe nieco przypominają prywatne, lecz w tym przypadku ma się do czynienia zarówno z umową, jak i z naliczanymi odsetkami, w tym odsetkami za opóźnienia w spłacie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *