Categories Uncategorized

Kiedy pożyczka podlega opodatkowaniu pcc

Pożyczanie pieniędzy to nie tylko ich zyskanie, ale także koszty. Poza odsetkami, pod pojęciem kosztów rozumie się konieczność zapłacenia podatku PCC, czyli podatku od czynności cywilnoprawnych.

Kiedy płacić podatek?

W myśl polskiego prawa wszystkie pożyczki są obciążone podatkiem od czynności cywilnoprawnych, chociaż to nie oznacza, że nie ma wyjątków zwolnionych od niego. Obecnie podatek od PPC to 2% sumy naliczanej od wysokości pożyczki albo od jej wartości. Jest naliczany zgodnie z prawem, na podstawie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych z 9 września 2000 r. art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. B. Ten punkt określa m.in. podstawę opodatkowania. Podatek oraz zobowiązanie do jego spłaty przez pożyczkobiorcę powinny znaleźć się w umowie.

Jednocześnie trzeba wiedzieć, że w przypadku zaniechania obowiązku opłaty podatku od PCC w ustalonych terminach podatek może wynieść nawet 20%. Jest to efekt niedopatrzenia ustawowych terminów informowania urzędu skarbowego o pożyczce i jej opodatkowaniu. Niezbędne jest też wzięcie pod uwagę, że opodatkowaniu podlegają także zmiany w umowach, gdy tylko powodują zmianę opodatkowania, jak również orzeczenia sądowe, ugody.

Dodatkowe informacje o podatku PCC

Man’s Hands Signing Document — Image by © Royalty-Free/Corbis

Obowiązek podatkowy wynikający z dokonania czynności cywilnoprawnych powstaje dokładnie w momencie kiedy czynności te dokonują się, tj. kiedy umowa pożyczki zostaje podpisana. Obciąża ona pożyczkobiorcę, który jest zobowiązany uiścić należności na rzecz urzędu skarbowego, w kwocie 2% wartości pożyczki albo kwoty pożyczki. Zawsze podkreśla się, że podatek PCC jest niezbędny i konieczny, trzeba jednak wiedzieć, że są także wyjątki. W ustawie znajdują się przepisy szczególne, które modyfikują obowiązek opłaty podatkowej. Zwolnieniu może podlegać pożyczka od najbliższej rodziny, szczególnie jeśli nie przekroczy określonej kwoty. Jednak samemu opodatkowaniu podlegają rzeczy albo prawa majątkowe, które znajdują się na terenie Polski bądź są wykonywane na jej terytorium, oraz rzeczy za granicą i prawa majątkowe za granicą, w sytuacji kiedy ich nabywca posiada siedzibę na terenie Polski i czynność cywilnoprawna została na tym terenie dokonana.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *